Anasayfa / Tesettür Giyim / Tesettür Giysilerinde Edep, Haya Ve Utanma Temaları Vardır

Tesettür Giysilerinde Edep, Haya Ve Utanma Temaları Vardır

 

 

Her modanın kendine göre teması vardır. Japonların geleneksel giysilerine baktığınız zaman, toplumun ahlak anlayışı ön plana çıkarılmıştır. Ancak Amerikan toplumunun giyim modasına baktığınız zaman, tamamen cinsellik ön planda. Bu durumda, çökmeye mahkûm bir toplum yapısı oluşmaktadır. Eski Mo’ların Antarktika’daki giysi modellerine baktığınız zaman, tamamen soğuktan korunmaya yöneliktir. Afrika’daki kabilelerle hem iklim hem de batıl inançları, giysilerinin modellerini belirlemiştir.

 

TESETTÜRLÜ GİYİMİN ÖNEMİ

 

Tesettür giyim ise, Anadolu insanının özünü oluşturan bir giyim tarzıdır. Bu tarz, Anadolu insanının geleneksel giyim tarzının temelini oluşturur. İnancımızın şekillendirdiği tesettür giyim, Osmanlı halkında da vardır. Osmanlılarda, Müslümanlar ve diğer milletler, farklı giyinmek zorundaydı. Herkes inancına göre giyinmeliydi. Böylece, toplum birliği oluşacaktır. Günümüzde, demokratik hak denilerek, çıplaklığın ön planda olduğu, cinselliğin ön planda olduğu, giyim tarzları oluşmaktadır.

 

TESETTÜRLÜ GİYİM MODELLERİ HER YIL YENİLENİYOR

 

Tesettürlü giysiler, ferace, abiye, tunik, etek, kap, kaban ve perdesü çeşitleri, her yıl yeni ve etkileyici modellerle ortaya çıkmaktadır. Avrupa modasının baskın kültürü nedeni ile moda anlayışları da zaafa uğrayabilir. Günümüz tesettür giyim modasında, tesettür kaban çeşitleri, kış aylarının vazgeçilmez ürünleridir. Kabanlar, kışa özel kumaşlarla ve özel olarak üretilmektedir.

 

Tesettüre uyan bu kabanlar, tesettür sektöründe oldukça etkilidir. Spor yapmak isteyenler için tesettür eşofman ürünleri, hem rahat, hem ter emici hem de tesettürlüdür. Bu nedenle, rahatlıkla giyilebilir. Eller, ayaklar ve yüz dışında bütün vücudu, dekolte ve transparan olmayacak şekilde örten tesettür modası, kış aylarına özel tesettür kap modellerini de, değişik tasarımlarla, online adreslerde, satışa çıkarmaktadır.

 

BAŞÖRTÜSÜ VE TESETTÜR

 

Tesettürün simgesi haline gelen başörtüsü, tek başına tesettür olamaz. Bu düşüncenin sonucunda, başörtülü ve mini etekli kişiler ortaya çıkmıştır. Bu giyim tarzı, oldukça abestir. Yani, tesettürün simgeli olan başörtüsü, ferace ve perdesü tipi giysilerle giyilirse, tesettür olur. Bu çok önemlidir. Yine, başörtüsüz giyilen ferace ve perdesü giysileri de tesettür sayılmaz. Yani, tesettür takımdır. Bir arada ve uygun bir biçimde alınmalıdır. Aksi halde, tesettür olmaz. İsteyen tek tek giyebilir, ancak tesettürlü olmak isteyenler için, başörtüsü ve ferace türü giysiler gereklidir.

 

 

About admin

Paylaş

elbise marka tesettur giyim

Tesettür Giyimde Elbise Şıklığı

  TESETTÜR GİYİMDE YENİ TREND ELBİSELER NEDİR?   Kapalı giyim modasında en çok alınan kıyafetlerden …