Anasayfa / Tesettür Giyim / Tesettür Giyim, Anadolu İnsanının Giyim Modasıdır

Tesettür Giyim, Anadolu İnsanının Giyim Modasıdır

 

 

Tesettür, ‘kapanma, örtünme’ anlamındadır. Bayanlarda, eller, ayaklar ve yüz dışında bütün vücudun, transparan veya dekolte olmayacak şekilde örtünmesidir. Erkeklerde ise, diz kapağı altı ve göbek arası örtünmeli ve yine dekolte ve transparan olmamalıdır. Tesettür tarihi çok eskidir. İnsanlığın yaratılmasıyla başlayan giyim modası, inançlar çerçevesinde bir düzene girmiştir. İnsanların canlarının istediği gibi giyinmesi, günümüz çarpık moda anlayışını oluşturmuştur. Buna karşılık tesettür modası, inanç ve kültür temelli olup, edep, haya, utanma, namus ve şeref gibi insanlara has duyguların temsilidir. Tesettürde, inanç platformu da oldukça önemlidir. İnanç platformunda, tesettür son derece etkilidir.

 

TESETTÜR MODASI GÜNÜMÜZDE DEVAM EDİYOR

 

Avrupa modası, günümüz toplumunda etkili olmaya başlamıştır. Avrupa modasının çıplaklık modası karşısında, insana has utanma, namus ve edep gibi duyguların temsilcisi, tesettür giyim olmuştur. Tesettür giyim modası, günümüz toplumunda, aradığınız etkiyi oluşturmaktadır. Tesettür giysi çeşitleri olan etek, bluz, kombin, tesettür pantolon, tesettür etek, tunik, abiye ve kap gibi birçok ürün, hızlı teknoloji sayesinde, hızlı bir şekilde üretilip yine hızlı bir şekilde satışa sunulmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmez giysisi olan tesettür kaban çeşitleri, oldukça sıcak tutmaktadır.

 

Kışlık ürünler, genellikle polar, kadife ve benzeri kışlık kumaşlardan üretilmektedir. Yazlık ürünler ise, keten ve benzeri kumaşlardan üretilmektedir. Bu kumaş çeşitleri, günlük hayatımızda en çok kullandığımız ürünlerdir. Kışlık ürün olan tesettür kap ürünleri de diğer tesettür ürünlerle kullanılınca, tesettür takım olmaktadır.

 

Tesettür takım anlayışı yanında, başörtüsüz tesettür düşünülemez. Bütün bu özeliklerle beraber, tesettür eşofman ürünleri ile hem tesettürlü giyinmiş olursunuz, hem de spor yapmış olursunuz. Örtünmenin huzuru ile tesettür giyim modelleri, online sitelerde, kargo seçenekleri ile sunulmaktadır.

 

TESETTÜR GİYSİLERİNİN ÖZELLİKLERİ

 

Tesettür giysilerinin özellikleri vardır. Mesela, eteklerin mini olması, tesettür dışıdır. Eteklerin boyu ayaklara kadardır. Yine, yırtmaçlı ve çok dar transparan etekler, tesettür anlayışının dışındadır. Ferace ve abiye türlerinin dekolte olanları da tesettür dışıdır. Yani, diz kapaklarını geçen yırtmaç, üst kısmının gayet açık olması, tesettür dışıdır. Eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücut, belli olmayacak şekilde örtülmelidir. Bir de, başörtüsü tek başına tesettür değildir. Tesettür giysiler, günlük yaşantımızda, takım olarak kullanılırsa tesettür olur. Yani, başörtüsü feracesiz veya perdesüsüz olmaz. Bu ikisi bir takımdır. Tunik ve benzeri giysiler, tesettürlü pantolonla giyilirse tesettür olur.

 

 

About admin

Paylaş

elbise marka tesettur giyim

Tesettür Giyimde Elbise Şıklığı

  TESETTÜR GİYİMDE YENİ TREND ELBİSELER NEDİR?   Kapalı giyim modasında en çok alınan kıyafetlerden …