Anasayfa / Tesettür Giyim / Tesettür Anlayışıyla Giyinmek Nasıl Olmalı?

Tesettür Anlayışıyla Giyinmek Nasıl Olmalı?

 

 

Artık modanın oldukça hayatımızın içinde olduğu günümüzde tesettürlü hanımefendilerin de bu rüzgâra kapılmamaları mümkün olmuyor. Tesettür giyimin sınırları bellidir. Ama giyim parçalarının desen ve renkleri modanın yönlendirmesi ya da tavsiye ettiği tarafta olabiliyor. Bu yazımızda tesettür kombin, tesettür etek ve tesettür kap nasıl olur? Ne şekilde olanları tercih edilmelidir? Bu soruların cevaplarını vereceğiz.

 

Tesettür Kombin

 

Kombin denince illaki çoğumuzun aklına birkaç parçayı bir araya getirmek gelir. Tabii burada maharet söz konusu parçaları en uygun şekilde bir araya getirebilmektir. Tesettür kombinden bahsettiğimiz için tavsiyelerimizi bu çerçevede yapacağız. Tesettür kombin olarak tercih edebileceğimiz parçalar tunik, etek, pantolon, gömlek olacaktır. Bunlarla tunik-etek, tunik-pantolon gömlek-etek ya da gömlek-pantolon şekilde yapabilirsiniz. Tunik ve gömlek vücudun hatlarını belli etmeyecek şekilde ve giyenin üzerine oturmayacak şekilde olmalıdır. Boyu diz hizasında olmalıdır.

 

İç göstermeyecek kumaştan yapılmış olmalıdır. Renk olarak İslamiyet’in bir yönergesi ya da tercihi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu konuda kadına esneklik ve tercih imkânı sunulmuştur. Yine de göze çok çarpmayacak renkler tercih edilmesi uygun olandır. Çünkü tesettürde esas olan takdir edersiniz ki yolda yürürken dikkat çekmemektir. Bundan hariç güzel dinimiz renkleri yasaklamamış ve kadını bunları kullanmaktan men etmemiştir.

 

Tesettür Etek

 

Etek kadını erkekten ayıran en önemli giyim parçasıdır. Bir diğer ifadeyle kadının timsalidir. Kadının cinsiyeti gereği giyim anlayışıdır. “Etek” deyince ilk akla kadın gelir. Pantolonun böyle bir tarafı ya da özelliği yoktur ama eteğin bu denli kendine ve kadına has bir giyim şekli vardır. Tesettür etek olarak da oldukça çeşitli ve farklı tarzlarda olanları mevcuttur. Kumaş olarak; keten, polyester, kadife, pamuklu, dantelli gibi alternatifleri bulunmaktadır. Her renkte tesettür etek giyilebilir. Desen olarak ekose, fırfırlı, düz ya da değişik desenliler yine kadınların beğenisine sunulmuştur. Burada önemli olan tesettür eteğinin bilekte olması ve adım atmayı engelleyecek kadar dar olmamasıdır.

 

Tesettür Kap

 

           Tesettür kap dediğimiz giyim parçası dışarı çıkarken sonbahar ya da kış sezonlarında tercih edilen tesettür giyim ürünüdür. Tesettür giyimde pardesünün alternatifi olarak üretilmiştir. Diz hizasında ya da daha aşağıda bir uzunluğa sahiptir. Seneden seneye kumaşı, desen ya da renkleri değişebilmektedir. Pamuklu, astarlı, kaşe, kaşmir ya da son moda olarak kumaş kaban stilleri vitrinlerde kendini göstermektedir.

 

 

About admin

Paylaş

elbise marka tesettur giyim

Tesettür Giyimde Elbise Şıklığı

  TESETTÜR GİYİMDE YENİ TREND ELBİSELER NEDİR?   Kapalı giyim modasında en çok alınan kıyafetlerden …