Bu bir (UYARI) indexsidir.

Sitenizde Acik bulunmaktadir.

Sitenize herhangi bir zarar vermedik veya veri aktarimi yapmadik.

Aciginizi kapatip sorunun kaynagini yok ettik.This is a (WARNING) index.

Your site is open.

We did not harm your site or transmit data.

We closed your pain and destroyed the source of the problem.
Anasayfa / Dış Giyim / Ferace Hakkında Bilmediklerimiz

Ferace Hakkında Bilmediklerimiz

 

Asilce Tüllü Ferace Siyah Sarı 2111          Eski dönemlerde Türk kadını kıyafetlerindendir. İç giyim üstüne giyilen Ferace çok bol giyeceklerden biriydi. Kolları ve kol ağızları çok geniş olan, etek topuklara kadar inen bir giysidir. Yaşmak adı verilen bir yüz örtüsü ile birlikte kullanılırdı. Feraceler, engürü sofu ve görünşah denilen dokumalardan yapılırdı. Bunun yanı sıra atlas, çuha ve tafta ipekli kumaşlarından da yapılırdı. Zaman geçtikçe feracelerin biçimlerinde değişikler olmuştur.19 yüzyıl sonlarında çarşafın yayılması nedeniyle tamamen ortadan kaldırılmıştır.

 

Eski kadınların örtünme için kullandıkları elbiselerin ismi, sonrada çarşaf olarak kullanılmaya başlanmıştır. Feraceler fantazi kumaşından, çuhadan, softan yapılırdı. Genel olarak düz, sade türlerinin yaygın olduğu gibi, cepleri ve yakaları işlemeli olanları da bulunmaktaydı. Modaya göre koyu renkli, yakaları uzun, bedeni bol ve dar olanları da giyilmekteydi. Ferace’nin al renkte bulunanları gençlerde yaygın olarak kullanmaktaydı. Ferace günümüzde bayanların giydiği mantonun çok benzeri olup, mantodan farklı geniş yakalara sahip değildir. Feraceler boyun kısmını tam olarak kapatmadığı için, kadının baş ve yüz kısmına yaşmakta kapatılırdı.

Ayakkabı ve çantanın ve şemsiyenin renginin feraceninkine uygun olmasına çok dikkat edilirdi.

 

İlmiye sınıflarından olan kişilerin resmi günlerde giymiş olduğu sırma işlemeli elbiseye de ferace olarak adlandırılırdı. Çahudan yapılan bu feracenin kolları oldukça bol durumdaydı. Bu feraceler Osmanlı Devleti’nin sonlarına giyilmesi devam etti. Sarayın üst makamlarında olan kişilerde bu giysiyi giymekteydi. Ferace 20. yüzyılın başlarına kadar giyilen bir giysidir. Bazı bölgelerde hala da giyilmektedir.

 

-Tasarım olarak feraceler:

 

Değişik tasarımlarda bulunan Feraceler içi kürk olanları da vardı kumaş olanları da. Anlıyoruz ki bu durum mevsim değişikliklerine göre farklı tasarımların üretildiğidir. Eski kadınlar ve erkekler de ferace giymekteydi. Bayanların feracesi ayrı erkeklerin ayrı tasarlanmıştır. Dervişlerin giydiği bol hırkaya da denilebilir. O zaman şartlarında çok farklı ürünler ve renkler üretilmekteydi. Arkası uzun, önü kısa, renk olarak, bordo, yeşil, mavi, lacivert siyah gibi türleri bulunurdu. Ayaklara kadar uzanan etekleri, yarasa kol, klasik şekilli çok çeşidi bulunmaktaydı

 

Feraceler, manto türlerine çok benzemektedir. Önceki dönemlerde tesettür giyiminin belli kalıpları bulunmaktaydı. Günümüzde bu durum kalmadığından dolayı giysilerin tasarımları da oldukça artmıştır. Bu nedenle Ferace mantoya kıyasla daha uzundur. Ve yakaları bulunmamaktadır. Eski dönemlerde tasarlanmış feraceler de boyun kısmı tam kapatılmıyorken, günümüzdeki tasarımlar sayesinde kapatılabilir ve eşarplar sayesinde kapatılmasa bile kapatmaya çok yardımcı özelliğe sahiptir.

 

Çok renk ve türlerde üretilen Ferace ayakkabı ve çantalar ile uyumlu seçilebilmesi için çok çeşitli türlerde seçme imkânı sağlamaktaydı.

 

 

Tags

About admin

Paylaş

bayan takı

 BAYAN TAKI TASARIMI

    Bayanların alışveriş yaparken en çok uğradıkları yerler arasında giyim mağazaları ayakkabı ve çantacılar …

UYARI - Karani Siber Güvenlik !
Bu bir (UYARI) indexsidir.

Sitenizde Acik bulunmaktadir.

Sitenize herhangi bir zarar vermedik veya veri aktarimi yapmadik.

Aciginizi kapatip sorunun kaynagini yok ettik.This is a (WARNING) index.

Your site is open.

We did not harm your site or transmit data.

We closed your pain and destroyed the source of the problem.