2302-zumrut-bordo

Ferace Hakkında Bilmediklerimiz

 

Asilce Tüllü Ferace Siyah Sarı 2111          Eski dönemlerde Türk kadını kıyafetlerindendir. İç giyim üstüne giyilen Ferace çok bol giyeceklerden biriydi. Kolları ve kol ağızları çok geniş olan, etek topuklara kadar inen bir giysidir. Yaşmak adı verilen bir yüz örtüsü ile birlikte kullanılırdı. Feraceler, engürü sofu ve görünşah denilen dokumalardan yapılırdı. Bunun yanı sıra atlas, çuha ve tafta ipekli kumaşlarından da yapılırdı. Zaman geçtikçe feracelerin biçimlerinde değişikler olmuştur.19 yüzyıl sonlarında çarşafın yayılması nedeniyle tamamen ortadan kaldırılmıştır.

 

Eski kadınların örtünme için kullandıkları elbiselerin ismi, sonrada çarşaf olarak kullanılmaya başlanmıştır. Feraceler fantazi kumaşından, çuhadan, softan yapılırdı. Genel olarak düz, sade türlerinin yaygın olduğu gibi, cepleri ve yakaları işlemeli olanları da bulunmaktaydı. Modaya göre koyu renkli, yakaları uzun, bedeni bol ve dar olanları da giyilmekteydi. Ferace’nin al renkte bulunanları gençlerde yaygın olarak kullanmaktaydı. Ferace günümüzde bayanların giydiği mantonun çok benzeri olup, mantodan farklı geniş yakalara sahip değildir. Feraceler boyun kısmını tam olarak kapatmadığı için, kadının baş ve yüz kısmına yaşmakta kapatılırdı.

Ayakkabı ve çantanın ve şemsiyenin renginin feraceninkine uygun olmasına çok dikkat edilirdi.

 

İlmiye sınıflarından olan kişilerin resmi günlerde giymiş olduğu sırma işlemeli elbiseye de ferace olarak adlandırılırdı. Çahudan yapılan bu feracenin kolları oldukça bol durumdaydı. Bu feraceler Osmanlı Devleti’nin sonlarına giyilmesi devam etti. Sarayın üst makamlarında olan kişilerde bu giysiyi giymekteydi. Ferace 20. yüzyılın başlarına kadar giyilen bir giysidir. Bazı bölgelerde hala da giyilmektedir.

 

-Tasarım olarak feraceler:

 

Değişik tasarımlarda bulunan Feraceler içi kürk olanları da vardı kumaş olanları da. Anlıyoruz ki bu durum mevsim değişikliklerine göre farklı tasarımların üretildiğidir. Eski kadınlar ve erkekler de ferace giymekteydi. Bayanların feracesi ayrı erkeklerin ayrı tasarlanmıştır. Dervişlerin giydiği bol hırkaya da denilebilir. O zaman şartlarında çok farklı ürünler ve renkler üretilmekteydi. Arkası uzun, önü kısa, renk olarak, bordo, yeşil, mavi, lacivert siyah gibi türleri bulunurdu. Ayaklara kadar uzanan etekleri, yarasa kol, klasik şekilli çok çeşidi bulunmaktaydı

 

Feraceler, manto türlerine çok benzemektedir. Önceki dönemlerde tesettür giyiminin belli kalıpları bulunmaktaydı. Günümüzde bu durum kalmadığından dolayı giysilerin tasarımları da oldukça artmıştır. Bu nedenle Ferace mantoya kıyasla daha uzundur. Ve yakaları bulunmamaktadır. Eski dönemlerde tasarlanmış feraceler de boyun kısmı tam kapatılmıyorken, günümüzdeki tasarımlar sayesinde kapatılabilir ve eşarplar sayesinde kapatılmasa bile kapatmaya çok yardımcı özelliğe sahiptir.

 

Çok renk ve türlerde üretilen Ferace ayakkabı ve çantalar ile uyumlu seçilebilmesi için çok çeşitli türlerde seçme imkânı sağlamaktaydı.

 

 

ferace

 Ferace Rahatlığıyla Sizde Tanışın!

Tesettür dış giyimde feraceler, günden güne daha fazla sevilen ve tutulan bir model haline gelmiştir. Artık mantoların yerini kesinlikle feraceler alıyor. Peki, ferace tam olarak nedir?

 

            Ferace, boydan uzun, genelde önden fermuarlı, yakasız ve rahat modellerde olan bir dış giyimdir. Sıcak havaların ürünüdür genellikle ama kalın kumaşlarla kışlık modelleri de vardır. Aynı zamanda elbise gibi giyilebilecek modelleri de vardır. Artık bayanlar oldukça fazla tercih etmektedirler. Çünkü en önemlisi rahat oluşu, her ortamda giyilebilecek bir model oluşudur.

Başlıca üretilen rengi siyah olmasının yanında artık her rengi mevcuttur. Her renkte, desende, iki renkte modeller mevcuttur. Kumaşının tiril tiril oluşu sebebiyle çok sıcak yerlerde Mekke, Medine gibi yerlerde bayanlar çokça tercih ettikleri bir giyimdir.

 

Ferace, çeşitlenen modelleri ile gençler tarafından çokça tercih edilmektedir. Düz modellerini spor ayakkabı ve sırt çantası ile kombinleyebiliyorlar. Ya da yarasa kollu modeller kendi başına bir tarz oluşturuyor. Ayrıca süsü sevenlere işlemeli, boncuklu, tüllü birçok modeli bulunmaktadır. Tamamıyla sade severler içinde düz renkler ve hakim yakalar tercih edilebilir.

Genelde fermuar özelliği olan ferace, kullanım açısında çok rahattır. Bir tatile gittiğinizde kolay giyilmesi açısından size rahatlık sağlar. Yada bir hastanede pratik oluşu sebebiyle sizi kıyafet zorluğundan kurtarır.

 

Ferace Seçerken Dikkat Edelim

 

Feracelerimizi seçerken dikkat etmeliyiz ki, bu kadar rahat olan bir ürün bizim üzerimizde kötü durmasın. Bu sebeple vücudumuzun ölçüsünü göre renkler seçmeliyiz. Yarasa kollu feraceleri her bayan seçmemeli bir kere. Çünkü kol kısımlarının bolluğu sebebiyle herkesi olduğundan iri gösterir.

 

Ve tabi nerelerde giyeceğinize bağlı seçimleri, abiye, spor ve günlük kategorileri ile yapınız. Feraceler herkese uygun şekilde üretilmiştir. Uzun boylu veya kısa boylu olun ya da kilolu olun fark etmez. Hayallerinizde ki gibi bir ferace bulabilirsiniz. Günden güne artan talep ile üretimleri hızla devam etmektedir. Artık manto devri geride kalmıştır.

 

markatesettur.com’a girdiğinizde online olarak birbirinden şık modelleri tercih edebilirsiniz. Hem de çok kolay alışveriş ile sahip olabilirsiniz. Çeşitli indirimler ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Güvenebileceğiniz bir siteyle siz de çeşit çeşit feracelere kavuşun.

 

ferace

 Ferace Rahatlığıyla Sizde Tanışın!

Tesettür dış giyimde feraceler, günden güne daha fazla sevilen ve tutulan bir model haline gelmiştir. Artık mantoların yerini kesinlikle feraceler alıyor. Peki, ferace tam olarak nedir?

 

            Ferace, boydan uzun, genelde önden fermuarlı, yakasız ve rahat modellerde olan bir dış giyimdir. Sıcak havaların ürünüdür genellikle ama kalın kumaşlarla kışlık modelleri de vardır. Aynı zamanda elbise gibi giyilebilecek modelleri de vardır. Artık bayanlar oldukça fazla tercih etmektedirler. Çünkü en önemlisi rahat oluşu, her ortamda giyilebilecek bir model oluşudur.

Okumaya devam et